Menu

O OBCI

ST
01 SEP
700 rokov Marikovej

viac
PI
30 JÚL
Kamerový systém v obci

viac
UT
18 MÁJ
Usmernenie k nakladaniu s biologicky rozložiteľným odpadom

viac

Základné infoDolná Mariková leží 13 km severozápadne od okresného mesta Považská Bystrica v pohorí Javorníky. Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 343 m n. m., rozloha obce je 22,14 km² (2 214 ha). Podľa sčítania obyvateľstva k 31. 12. 2016 v obci žije 1408 obyvateľov.

Obcou preteká smerom na juhovýchod Marikovský potok, ktorý na území obce priberá sprava Kátlinský potok a zľava Besné. Vstup do Marikovej vytvára skalná brána. Mohutnú červenú skalu, na ktorej sa v časoch raného stredoveku nachádzali hatnianske hrádky, tu rieka pretína a tvorí dve bradlové terasy, akoby strážcov dediny, pod dozorom ktorých preteká riečka Marikovka. Popri tejto riečke vedie cesta spájajúca dedinu s okolím, s obcou Horná Mariková (7 km na severozápad) a obcou Hatné (2,5 km na juhovýchod). Oficiálne sú súčasťou obce tri miestne časti: Besné, Hadoše a Kátlina, ktoré sú ďalej rozdelené do viacerých kopaníc.

Farebná jeseň

celý článok

Mariková v zime

celý článok

Výskum na hradisku Šimunky v Dolnej Marikovej

Cez víkend 7.-8. mája 2016 Občianske združenie Hradiská uskutočnilo v spolupráci s Trenčianskym múzeom Trenčín archeologický výskum v Dolnej Marikovej na brale Široká, v časti Šimunky, kde sa nachádzalo v časoch Veľkej Moravy v 9. až 10. storočí, významné opevnenie našich slovanských predkov.

celý článok

Letecké snímky 2017

celý článok

Letecké snímky 2013

celý článok
Histrória

V Dolnej Marikovej preskúmal v 50. a 60. rokoch významný slovenský archeológ Dr. A. Petrovský - Šichman jedno z významných Slovanských hradísk, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou patrili pôvodne práve do sféry vplyvu uvedeného centrálneho hradiska v Divinke. Jedná sa o hradisko, ktoré sa nachádza na skale Široká v časti nazvanej Šimunky. Ako uvádza Štefan Meliš ,,vznikol na nej hrádok už koncom doby kamennej (bádenská kultúra). Sídlil tu ľud Púchovskej kultúry a usadili sa tu slovania zrejme ešte za čias Pribinu alebo ešte skoršie. V dobe Veľkomoravskej tu zrejme vládol nejaký menší veľmož. Našlo sa tu mnoho predmetov získaných iba pred pár rokmi. Päť železných veľkomoravských hrivien, radlica, kosy, čeriesla, pozlátený gombík, železné kľúče odo dverí, nožíky, veľkomoravský jazdecký strmeň a iné predmety, ktoré svedčia o veľkom význame tejto lokality...

viac

Info
Miestne časti

Besné

Miestna časť leží približne 1,5 km severne od centra obce na styku Javorníckej brázdy a Vysokých Javorníkov na rovnomennom potoku. Je rozčlenená na tieto kopanice: Abovce, Bracinovci, Cabajovci, Hluškovci, Hujkovci, Jarošinovci, Juracovci, Máčkovci, Pavlovci, Pleškovci, Pupkovci, Škrabkovce, Šulavovci.

Hadoše

Nachádza sa 5 km severozápadne od centra obce uprostred Vysokých Javorníkov v údolí Kátlinského potoka. Stojí tu neobaroková kaplnka a drevená zvonica. V osade Repovci vyrástlo malé rekreačné stredisko s ubytovacími kapacitami, z tejto osady vychádza žlto-značkovaná turistická trasa do obce Horná Mariková. V Hadošoch sa nachádza reštaurácia a lyžiarsky vlek. K miestnej časti patria tri osady: Kapitánovci, Kopcovci a Repovci.

Kátlina

Je najvzdialenejšou (cca 6 km na severozápad od stredu obce), najťažšie dostupnou i najvyššie položenou časťou obce. Rozkladá sa v hornatej oblasti Vysokých Javorníkov na hornom toku Kátlinského potoka na juhovýchodných stráňach vrchu Zigov (893,2 m n. m.). Zahŕňa niekoľko osád: Lučanovci, Marálovci, Vlčkovci, Zigovci a Pasiečka, nad ktorou je umiestnený vysielač televízneho a mobilného signálu. Sedlom Zigov vedie modro-značkovaná turistická trasa z Hornej Marikovej do sedla Kýčerka (745 m n. m.) a ďalej do Mestečka.Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Dolná_Mariková